Blog

Заповядайте на Празник на граовското хоро в Перник


Ако сте от хората, които истински обичат българския фолклор, ако сте от онези, които като чуят познатия ритъм на граовското хоро, просто не могат да стоят на едно място и ТРЯБВА да го изиграят, добре дошли сте пред Двореца на културата в Перник на 20 април от 17 и 30 ч. (при лошо време в партера на Двореца на културата) заедно да отпразнуваме това богатство на българската музика, което кара кръвта ни да кипи.

В събитието ще се включат над 20 танцови клуба, колективи и формации от всички 6 общини в област Перник. Малки и големи ще покажат какво могат при типичното за хорото ускоряване на ритъма, а публиката е добре дошла да се включва. Дори и да не сте най-големите майстори на хорото, не се тревожете – там ще може да се научите да танцувате най – сложното хоро в нашия фолклор – именно граовското.

Ще опознаете и разликите между шопкото и граовското танцуване. Както казва Милчо Георгиев, един от главните организатори на събитието: Софиянци играят високо и на пръсти, докато ние сме ниско, нервно, даже имаш чувството, че краката галят пода, имаме и много силно тричане в рамената. “

Макар шопското и граовското хоро да имат идентични основни движения, те се различават значително едно от друго. „Различават се също брезнишко мъжко от дивотинско мъжко хоро. Много пъти на Видовден – събора в Брезник, са се надигравали хора от двете населени места. Състезават се кой ще издържи по-дълго на хорото или кой ще покаже по-завъртяни майсторски движения. Винаги е имало борба на селските събори, а това хоро се играе на всякакви поводи – семейни празници, религиозни празници, сватби. То винаги присъства, дали ще е изсвирено само на тъпан или и с друг инструмент, няма значение“, допълва още организаторът.

Самият той е с хореографско и фолклорно образование и заедно с група ентусиасти решава да даде живот на този празник за първи път тази година. През 2021 г., Милчо Георгиев и Цветана Манова, заедно със съмишлениците им от СНЦ „Локално наследство“, номинират селското хоро и внасят официално неговата кандидатура за вписване в Националната система "Живи човешки съкровища – България” 2021 г. Характерният и любим на поколения граовци танц, се надпреварва с още 14 предложения от различни региони в страната. На финалната права обаче, селското хоро печели безапелационно, заедно с още четири други кандидатури от България.

Милчо Георгиев се надява, че след 2 години правителството и Министерството на културата ще успеят да предложат вписването на граовското хоро и в Представителния списък на ЮНЕСКО за нематериално културно наследство. За момента горд, но единствен представител в този списък от регион Перник е фолклорният празник „Сурва“.

Етнохорологът и съмишлениците му искат да възродят всеобщата любов към този местен танц и с умиление си спомнят как само до преди няколко години навсякъде в региона и във всяко училище е имало младежи, които са се учили да танцуват.

Според г-н Георгиев регионът е много подходящ не само за религиозен, но и за фолклорен туризъм, защото е изпълнен с редица фолклорни събития. Предоставяме на Вашето внимание списък с предстоящи фестивали и събори, изготвен от етнохоролога Милчо Георгиев:

м. Април 2022 година

20.04.2022 г. – град Перник Празник на селското хоро „НАДИГРАВАНЕ“

25.04.2022 г. – с.Извор, общ.Радомир – Х-ти юбилеен Регионален конкурс на

традиционната великденска трапеза „Червен, червен, Великден“

30.04.2022 г.- гр.Перник - Фолклорен танцов фестивал"Приятели чрез танца"

м. Май 2022 година

01.05.2022 г.- гр.Перник-За Купата на кмета на Община Перник

Национален танцов фестивал "Утринна звезда"

14.05.2022 г./събота/ - с.Мещица, община Перник

10.00 ч. –XIII Национален детски фолклорен конкурс „Дай, бабо, огънче“

.......................- гр.Трън - Празник "С песните на Гюрга Пинджурова"

24.05.2022 г./вторник/ - с.Драгичево, община Перник

„100 години НЧ“Пробуда-1922 г.“ село Драгичево

м.Юни 2022 година

04.06.2022 г./събота/ -  „Звънчарски събор“ село Люлин, община Перник

04.-05.06.2022 г./събота-неделя/ - село Дивотино, община Перник

Национален детски фолклорен празник „Чичо Стоян“

11.-12.06.2022 г./събота и неделя/ - град Перник, област Перник

XII Регионален събор на народното творчество за област Перник- етап от

XII Национален събор на народното творчество – КОПРИВЩИЦА,2022

18.-19.06.2022 г./събота и неделя/ - град Трън, област Перник

Национален конкурс за танцови клубове „От Трън по убаво нема“

18.-19.06.2022 г./събота и неделя/ - с.Люлин, Фолк фестивал "Люлин пее"

24.06.2022 г. /петък/ - Еньовден – местност“Ладовице, град Перник-Изток

Регионален фолклорен фестивал на възрастните хора

24.-25.06.2022 г./събота и неделя/ - село Дрен, община Радомир

Национален детски фолклорен фестивал „Слънце иде“

……………………- гр. Брезник – Видовден

м.Юли 2022 година

02.07.2022 г./събота/ - село Кладница, община Перник

Регионален фолклорен фестивал „Витошки напеви“

09.-10.07.2022 г./събота и неделя/  – Гигински манастир, община Брезник

Фолклорен празник „В сърцето на Граово“

16.-17.07.2022 г./събота и  неделя/ - село Пещера, община Земен

Национален събор-конкурс на сватбената обредност

23.-24.07.2022 г./събота и неделя/ - кв.Църква, град Перник

Републикански многожанров фестивал на хората с увреждания

Село Бобораци - /…………………./ община Радомир

м.Август 2022 година

05.-07.08.2022 година/петък-неделя/ - местност“Войводенец“ град Копривщица

XII Национален фолклорен събор на народното творчество

м.Септември 2022 г.

................................- гр.Брезник, Об.ИМ -Научно-теоретична конференция

23.-25.09.2022 г.- кв.Бела вода"-Перник, Фестивал на музиката и танца

 

Не се колебайте, а елате да видите как граовци обичат, спазват и показват своите традиции на света, защото където и да е човек, щом чуе граовското хоро, става да танцува – и млад, и стар. Хвърлят се бастуни, за да се направят дори няколко стъпки само и само човек да се докосне до това удоволствие!

Както казва почетният гражданин на Брезник, Лозан Иванчев: Граово е от шопска етнографска област, в която влизат Кюстендилско, Радомирско, Софийско, Пернишко, Брезнишко, тук влизат и потураците на Дупница, късачите на Самоков. Всичко това представлява като един кюп с кисело млеко, но каймакът са граовци. Най-силният граовски танц е нашето Брезнишко мъжко хоро!