Blog

Разходка из храмовете на Краище


Наричат август следобедът на годината. Времето, в което презареждаш батериите, за да тръгнеш отново по пътя, който си начертал. Време за равносметка и търсене на душевно пречистване и смирение. Все неща, които може да открием близо до Бог.

Ето защо този месец ви предлагаме да посетите Краище – едно място с безброй храмове, по-известно като Новата Света гора.

Районът обхваща западните покрайнини на България, около Земен, Ковачевци, Брезник и Трън. Известен е с прекрасните пейзажи, осеяни с хълмове и ниски планини, котловини и бълбукащи води, както и с многобройните манастири.

Един от най-известните е Църногрският или Гигинският манастир "Св. св. Безсребреници" и Чудотворци Козма и Дамян Асийски . Той се намира на 16км от град Брезник и на 4км от село Гигинци. Смята се, че до него има лековит извор. Светата обител разполага и с манастирско-земеделско стопанство, в което се отглеждат биволи и овце.

На място до манастира може да си купите автентични млечни продукти, приготвени там.

Потърсете и сестра Павла – една изключително ерудирана дама, която може да ви разкаже всичко за манастира и за храмовете в целия регион, за тяхната история, специфики и живот.

Съветваме ви да се раходите и до Земенския манастир Свети Йоан Богослов. Както подсказва името му, той се намира едва на километър от град Земен и на по-малко от час с кола от Гигинския манастир.

Този храм е основан през 11 век, а стенописите му са направени през 11 и 14 век. Забележително е, че манастирската обител е рухвала и отново възстановявана няколко пъти, а църквата със стенописите е оцеляла повече от 9 века.  Всяка година там се провежда традиционен пролетен събор за прослава на Свети Йоан Богослов. На 5 март 1966 година Земенската църква е обявена за паметник на българската архитектура и живопис, а Земенският манастир – за национален музей, който става филиал на Националния исторически музей през 2004 г.

Пещерският манастир Свети Николай Мирликийски също не е за изпускане. Близо до храма има страхотно място за разходка, отдих или пикник. Намира се съвсем близо до с. Пещера и недалеч от Земен. Съвсем наблизо е и Пещерският водопад, на който могат да се насладят всички любители на природата. Посещението на този храм може да се комбинира и с това на Одранишки манастир Св. св. Петър и Павел.

В днешния си вид манастирът е изграден между 1 юли 1999 г. и 30 май 2000 г., построен е само за 325 дни. От 16 септември 2001 г. се обитава, с известни прекъсвания, от монаси, като от 1 юли 2006 г. игумен на духовното учреждение и негов единствен обитател е младият отец Ефрем. Манастирът представлява красив и спретнат комплекс от църква, жилищна сграда и 2 параклиса. 

Ако след цялата тази обиколка ви е останало време и не сте се уморили, отбийте се и до Горноврабченски манастир Възнесение Господне. Понастоящем манастирът е действащ - девически. Извършва се богослужение по монашески чин. За жалост, поради отдалечеността на манастира и недостига на свещеници в Радомирска духовна околия и по други причини, много рядко идва свещеник за отслужване на света Литургия. Стремежът на сестринството е да живее в православен, което значи светоотечески дух, а чрез предлаганите книги и разговорите с поклонниците и посетителите да послужи за полза на ближните.

След посещението на всички тези свети места няма как да не се почувствате пречистени, изцелени и одухотворени. Знайте обаче, че далеч не сте видели всичко. В Краище се намират близо 30 църкви, храмове и манастири, сгушени близо до селата. Ако искате да се докоснете до истинската магия и да посетите всяко едно от тези райски кътчета, ще ви е необходимо доста повече време. В случай, че разполагате с такова, разгледайте нашия сайт. Ще намерите информация за повечето от тези места, а също и за това къде в региона може да отседнете и да ви нагостят вкусно.

 

Разбира се, ще се радваме да дойдете и при нас в Регионален младежки RAISE център – гр. Брезник, за да се запознаем и да ви разкажем за още интересни места и любопитни преживявания, на които може да се насладите на запад от София!