Blog

От Трън, та на Руй


Разхождали ли сте се някога в района на Трън? И какво знаете за него освен, че някога там е измерена най-ниската температура в България?

Околията на това градче, разположено близо до границата ни със Сърбия и на бреговете на река Ерма, предлага разнообразие от природни забележителности, музеи и останки на десетки милиони години.

Ако решите да се разходите в региона, препоръчваме ви да посетите Ябланишкото ждрело.

На ждрелото е построена екопътека с дължина около 2 km, иначе е непристъпно за обикновени туристи. За да се стигне до нея се пътува от София за Брезник, а след това да се продължи за Трън. Непосредствено преди да се стигне градът, пътят напуска долината на река Ябланица, набира височина с няколко серпентини по баира на Ездимирската планина, след което излиза на висока поляна, от която има отклонение вдясно за село Банкя.

Ако преминете билото и се спуснете по наклона, след който започват първите къщи на Трън, значи сте подминали отклонението! По тесния път за селото, който също предлага хубава гледка, след около 3-4 км се стига до началото на Банкя. Спира се на паркинга след заведението, където преди време е имало фабрика за минерална вода, след което се върви около 190 метра по стръмна улица в посока север,  и се завива вдясно. Там започва екопътеката – има табела. Продължава се през поляна и след нея се навлиза в гора по същата пътека (в посока юг), около 25-30 минути. Постепенно пътеката слиза надолу до реката, преминавайки през влажни места – обрасли с коприва и огромните листа на дива тиква, след малка полянка пред вас е реката, пресича се по дървен мост и след около 4-5 мин. започва началото на ждрелото. Ходи се пеша около 30 минути, главно през гора в посока юг, отново се излиза на реката, пресича се чрез дървен мост и след около 5 мин. започва началото на каньона.

Друго приятно местенце за разходка е местността Камик близо до село Зелениград. Тя представлява скалисто възвишение непосредствено до селото от южните склонове на Руй планина. Там археолозите открили по време на теренни проучвания през 70-те години на ХХ век праисторическо селище. На платото над високия скален масив се намират фрагменти от праисторическа керамика. Керамиката е тъмносива и кафява, с примеси от пясък. Тя е твърде натрошена и обезличена, но има и фрагменти, които археолозите отнасят към Халщатската и към Латенската епоха.

Любопитен за наблюдение е и скалният пирамидален връх Драговски камък. За да стигнете до него, трябва да отидете в село Филиповци и да тръгнете от Драговска махала по насечен път около скалите. Маршрутът е около половин километър и по преме на прехода ще може да наблюдавате красиви местности и извори с висока температура.

На Драговски камък се е издигала антична крепост достъпна само от северозапад, чиито стени са били изградени от ломен камък без спойка. Крепостта е имала стратегическо значение над долината на р. Клисура. Под върха в югоизточната част на възвишението е имало неукрепено праисторическо селище, населявано според откритите останки през къснобронзовата и раннохалщатската епоха.

Източно от върха в ниското се намира Бежанската пещера, за която има предание, че тунел я е свързвал с крепостта на върха.

От върха лесно може да се стигне до Врабчанския водопад, за който вече сме ви разказвали, а от там до село Банкя. То е популярно със своите минерални извори като водата там е изключително полезна за очите.  В западния край на селото може да се види къща (вече реставрирана), чийто двор е разделен от границата според Ньойски мирен договор.

Трънско има изкушение и за по-опитните планинари – връх Руй. Той е изключително стръмен, но покорите ли го, може да се насладите на невероятна гледка и да видите всички първенци на България – Мусала, Вихрен, Ботев. Възможно е изкачването му и с джипове, но пък тогава се губи сладката умора от прехода.

Уморени от дългите разходки, може да пренощувате някъде в града. Идеи за къщи за гости и хотели ще намерите тук - https://travelsofiawest.eu/tranAccoommodation. Наспете се и хапнете добре, защото преди да сте си тръгнали от тези малко познати земи, непременно трябва да се отбиете до два музея.

Първият от тях е Музеят на киселото мляко, който се намира в трънското село Студен извор. Това чудно селце едва на 7 км от Трън, чието име често се среща по нашите ширини, е родното място на едно от големите имена в световната наука, на един велик българин – Стамен Григоров, откривателя на бактерията Лактобацилус булгарикус. Една от целите на музея е да отдаде заслужена чест на българския учен, като популяризира делото и откритията му в областта на медицината и микробиологията.

Музеят е открит през юни 2007 г. и се намира в центъра на селото, близо до родната къща на големия учен.

Първият етаж – малка етнографска изложба – представя уредбата на типичен селски дом от средата на XIX в. Там са подредени предмети от бита, много от които свързани с производството и преработката на млякото – "бучката" за биене на масло, различни съдове за носене и съхранение на мляко.

На втория етаж посетителят се запознава с целия процес на получаване на киселото мляко – от отглеждането на животните до рафтовете в магазина. Как особеностите на околната среда във всеки район определят характеристиките, вкусовите и здравословните качества на различните видове мляко. За множеството научни изследвания върху бактериалния състав на киселото мляко и как той може да повлияе на човешкия организъм.

Ще можете сами да опитате уникалния вкус на трънското кисело мляко и да си вземете закваска за вкъщи.

Но преди да се приберете, задължително трябва да се отбиете до Музея на бусинската керамика в село Бусинци, на 8,5 км от Трън.

Музеят е строен в периода 1978-1983 г. като комплекс, който освен да съхранява и представя на широка публика богатото културно наследство на Бусинци, има за цел и да предоставя материално-творческа база на художници-приложници. Намира се в центъра на селото, състои се от етнографска експозиция, демонстрационно керамично ателие, реставрирана традиционна къща с автентична грънчарска работилница и хотелска част (в момента хотелската част не е в експлоатация).

В музея се съхраняват над 200 автентични съдове на бусинската школа, както и съвременни произведения, вдъхновени от местната традиция. 

                                                                                        

Вярваме, че след тези два дни, прекарани в опознаване на района, сте го обикнали и непременно ще се върнете отново. А, ето ви и нещо любопитно за довиждане – можете ли да си представите, че в трънско сте стъпвали точно там, където преди над 83 млн. години са стъпвали динозаври? Да, точно така!

 

Наскоро в региона бяха открити едри зъби на крокодиломорфи, кости и костни фрагменти на различни микрогръбначни животни – риби, земноводни и други, парчета от коруби на костенурки, както и вкаменелости от по-едри животни. Находката е на Националния природонаучен музей при Българската академия на науките и привлече интереса на Стийв Брусати - научен консултант на филма “Джурасик свят: Господство” от филмовата поредица “Джурасик парк”. Освен това той има над 200 научни научни публикации.

По тези земи е имало огромни летящи динозаври, почти като самолет. Размахът на крилата на птерозавърът е бил около 8 метра.

Хищниците днес са далеч по-малки и безобидни, така че спокойно може да се впуснете в дълбините на трънската природа!

Автори на снимките:

By KrasiLinkov - Собствена творба, CC BY-SA 4.0,

https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=112392976

By Krasimir Mihov - Own work, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=7987471

By Anton Lefterov - Собствена творба, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=48643670

Сърдечни благодарности на Кирил Михайлов от Трън за безценната помощ при създаването на този материал!