ЗАБРАВЕНА КРАСОТА НА ЗАПАД ОТ СОФИЯ

Работно време

  • Понеделник - Петък:
  • Събота - Неделя:
  • Затворено:

Контакти


Обща информация

Еднодневен туристически маршрут за пътуване със собствен транспорт https://travelsofiawest.eu/ София - Брезник – Гигинци – Земен – Лобош – София 200 км / 1 ден

История

Програмата е изготвена от екипа на Регионален младежки център – Брезник, част от голямото семейство на Център за развитие на устойчиви общности (ЦРУО). За детайли и повече информация, контакти и идеи, посетете нашия сайт: https://travelsofiawest.eu/ Програмата е изготвена за самостоятелно пътуване и включва: - Препоръчан от нас туристически маршрут - Приблизително време за пътуване между различните посещения - Подробна информация за предложените за посещение обекти - Допълнителни такси към юли 2021 г. при влизане в обектите За повече детайли по програмата, контакти, резервации за посещения, на ваше разположение е екипът на Регионален младежки RAISE център – гр. Брезник.


  • 1

    09.00 ч. Отпътуваме от София в посока Перник и като следваме табелите за Брезник и Трън, се отправяме на запад. Независимо дали ще преминем през северната тангента или през Владая и Драгичево, пътят ще ни отведе за около час и петнадесет минути до град Брезник – първата ни локация за деня. Не препоръчваме изглеждащия по-пряк път през Божурище – Гурмазово – Златуша, защото е тесен и с доста завои.

  • 2

    10:30 ч. Първият обект за посещение в Брезник е най-старото духовно средище в града, носещо името на небесната покровителката на брезничани - Света Петка Параскева. Мястото е впечатляващо с енергийния си заряд и е свързано с древната история на региона. Можете да паркирате свободно на безплатния паркинг пред самия храм. В църквата „Св. Петка“ ще се запознаете с миналото на храма, ще научите легендата за това откъде идва името на Брезник, както и какви чудеса са се случвали тук. Беседа и време за разглеждане – около 40 минути / вход - свободен, беседа – 2,00 лв. на човек.

  • 3

    11:15 ч. Недалече от храм Св. Петка, на около 2-3 мин. пеша, продължаваме обиколката на града с посещение на Класното училище в Брезник. Тук се съхранява богата етнографска сбирка, която ще ви разкаже повече за бита и традициите на граовци. Във фонда ще видите традиционни облекла, съдове, занаятчийски пособия, богат снимков и документален материал. В Класното училище е съхранена и стъклена бутилка от Брезнишката желязна вода от времето, когато същата се е бутилирала и изнасяла у нас и по света с продажбена цел. Беседа и разглеждане – около 30 мин. /вход с включена беседа – 2,00 лв. (възрастни), 1,00 лв. (деца).

  • 4

    11:40 ч. След Класното училище, нашето посещение продължава с разглеждане на един от най-емблематичните символи за брезничани - храм-паметник „Св. Георги Победоносец“. Същият се намира в централната градска част (зад Читалището) и на 3 мин. пеша от Класното училище. Издигнат в чест на загиналите войни от района във войните, днес той е специално място за преклонение и почит на местното население. Разглеждане на храма: 10 – 15 минути. Вход – свободен.

  • 5

    12:00 ч. Пътуването ни продължава в посока село Гигинци, общ. Брезник, но при интерес и след предварителна консултация, можете да предвидите във вашия тур и посещение до още един от символите на Брезник – Изворът на Брезнишката желязна вода, находящ се в лесопарк „Бърдото“. За да стигнете до него ще ви трябват около 7 мин. с лек автомобил в посока или около 25 – 30 минути в посока, ако сте решили да се разходите пеша. Лековитата вода е известна от хилядолетия, а заради ценните си физико-химични свойства е удостоена с първа награда и златен медал на изложението за полезни изкопаеми и минерални води в Лондон през 1907 г.

  • 6

    Оставяме посещението на извора за някой следващ път и директно потегляме към храма съхранил вярата и традициите на граовци - Църногорски (Гигински) манастир „Свети Безсребреници и чудотворци Козма и Дамян Асийски“ с. Гигинци. Пътят от Брезник до Гигинци е около 15 километра и се взема за около 20 мин. с автомобил. Той е криволичещ, но живописен и пасторален. След като пристигнете в центъра на село Гигинци, ще видите указателна табела, която ще ви ориентира как да стигнете до светата обител. Плавно се изкачвате по тесен планински, но добре поддържан асфалтов път и след 5 км. или около десетина минути вече сте пред входа на манастира. Такса за посещение няма. Реконструиран и „жив“, манастирът „Св. Безсребреници и чудотворци Козма и Дамян Асийски“ с. Гигинци, ще Ви разкрие историята си. Той ще ви удиви и с това как днес една манастирска обител може да се превърне в локално екостопанство, произвеждащо само храната си, както и снабдяващо околните селца и градчета с традиционни и екологично чисти продукти. Църногорският манастир е един от бисерите на Краищенското Светогорие.

  • 7

    12.30 ч. Пристигаме пред паркинга на Църногорския (Гигински) манастир. Тъй като посещаваме духовно средище, където смирението е на висока почит, е препоръчително, особено за жените, да покрият раменете и краката си. Разходката в Църногорската света обител продължава около двайсетина минути, а посетителят се пренася мислено през няколко исторически епохи чрез: - посещение на старата църква от 1814 г., еднокорабна, със стенописи от края на 19 в.; - изкачване на Камбанарията, реплика на тази от XII в, откъдето се открива панорамна гледка към манастирския двор и околните планински хълмове; - Аязмото - извор с лековита вода, възстановен в края на 20 век. 10 минути свободно време са напълно достатъчни за разходка сред тишината на манастирската обител, за снимки и освежаване.

  • 8

    13:10 ч. Време е за обяд и препоръчваме горещо да посетите новооткритото съвсем скоро заведение Хан „Гигински манастир“, където много от продуктите се набавят от тяхното стопанство. Менюто ще ви изненада с продукти от конско месо, традиционни наденици и десерт – биволско кисело мляко със сладко от горски плодове. Докато почивате, можете да се разходите до магазинчето за сувенири и продукти от манастирското стопанство, откъдето можете да закупите подарък за себе си или своите близки.

  • 9

    14:00 ч. Отпътуваме към Община Земен, за да разгледаме един от най-старите и значими манастири в областта – Земенски манастир „Свети Йоан Богослов“, днес филиал на Националния исторически музей. Пътят е асфалтиран през годините, но се ползва предимно локално. Красиво криволичи през долината на реките Явор и Треклянска, за да достигне до пролома на Струма при град Земен. Разстоянието по път 605 от село Гигинци до град Земен е около 35 км, но предвидете поне час за пристигане. Възможни отбивки по пътя (ако имате време) са: - Селата Дивля и Калотинци, общ. Земен, където за кратко е живял и творил Владимир Димитров – Майстора - Още манастири от картата на Краищенското Светогорие - Манастирът Свети Панталеймон в с. Смиров дол и Манастирът Св. Спас в с. Горна Врабча – и двата са напълно възстановени.

  • 10

    15.00 ч. Без отбивки по пътя, за около час, пристигаме в Земен – център на едноименната община. Няколко указателни табели и добре асфалтиран път ни водят към Земенския манастир „Свети Йоан Богослов“, живописно „скрит“ в прегръдката на Конявската планина над града. В наши дни манастирът не е действащ като духовно средище, а по-скоро е превърнат в музей на паметта и високото изкуство от XI-XIV в. Църквата е единствената по рода си в България. По форма тя е кръстокуполна, почти кубична сграда. Във вътрешността й са запазени ценни фрески, заради което е паметник на културата, на българската архитектура и монументална живопис. Купуването на билети става на място, а при желание, можете да доплатите и за беседа: Индивидуален вход: 5,00 лв. за възрастен; 1,00 лв за ученици и студенти; беседа на български език – 5,00 лв. – препоръчваме я! Половин час е достатъчен за разглеждане на църквата и временната експозиция, кратка почивка в прохладния двор и снимки. Малко кафене е разположено в двора, където можете да изпиете набързо разхладителна напитка или да си закупите типични млечни продукти, произвеждани в района.

  • 11

    15.45 ч. Отпътуваме към последната дестинация за деня – „Хлебната къща“ – етнографски и културен център. Тя се намира на около 15 км. или около 20 мин. с автомобил от Земенския манастир. Разположена е в село Лобош, недалече от Радомир и Ковачевци. Обектът е изграден на територията на община Ковачевци, заради което посещението в нея се уговаря с местната общинска администрация.

  • 12

    16.10 ч. Посещение на Хлебната къща в Лобош Специален ритуал ще ви разкаже за традициите и символиката в месенето на обредни хлябове. При предварителна уговорка е възможно самите вие да приготвите и изпечете хляба си. След демонстрацията, имате възможност да поседнете в приятно обзаведената в атрактивен стил зала и да опитате местните хлябове и печива, поднесени с айрян и сирена от местни ферми.

  • 13

    17.30 ч. Сбогуване с домакините в Лобош и връщане през Радомир и Перник към София, където пристигате след около час, при нормални пътни условия. Това е вкусният край на вашия туристически маршрут, който със сигурност ще направи така, че да се влюбите още повече в Краище и да искате да останете още ден сред непознатите му красоти. Място за нощувка ще намерите на https://travelsofiawest.eu/

  • 14

    Ако останете и на следващия ден, можете да предвидите посещение на язовир Пчелина с един от най-сниманите и магнетични обекти в последните години – параклис „Св. Йоан Летни“. Препоръчваме ви също така да посетите още: Къщата-музей на Георги Димитров в Ковачевци, Музеят „Войнишкото въстание“ и Стойовата къща в Радомир. На връщане пък може да се отбиете в Перник, където се намира единственият у нас Подземен минен музей и Крепостта „Кракра“, откъдето се открива страхотна панорамна гледка на целия град.

  • 15

Свържете се с нас